Home      Tests New!      Polls      Take a Quiz     Make a Quiz     Login     Contact QuizMoz Go to Home Page  
   
  Find a quiz.
  Example: Harry Potter Quiz


Create your own Poll
Create a Test
Make a Trivia Quiz
Make a Quiz about Yourself
Make Free Personality Test
Create a Survey


Now you can Read Books Online Free at ReadCentral.com









 

Featured Quizzes
 Love Compatibility Test
 English Language Test
 Does He Love You Quiz
 Business Phone Etiquette Quiz
 Impossible Quiz
 Personality Quiz
 CAT Preparation Mock Test
 Harry Potter Quizzes
 Keira Knightley Quiz
 Rage Against The Machines Quiz
 FIFA World Cup
 Are you in Love Quiz
 Skeletal System Quiz
 Love Personality Quiz
 Harry Potter Personality Quizzes



 



      Home > Quizzes and Fun Tests > GMAT Practice Tests > GMAT Practice Test - Math - Mixtures

 Follow QuizMoz on Twitter  GMAT Practice Test - Math - Mixtures

Welcome to the QuizMoz GMAT Practice Test - Math - Mixtures. QuizMoz offers one of the Internet's largest collection of quizzes for you to tease your brain and pit your wits against the experienced QuizMoz quiz masters. Go ahead and find out what you know about yourself and the world around you. Best of luck!!

Coverage
:
The GMAT Practice Test - Math - Mixtures has been designed to test the important concepts related to mixtures and alligations. The test covers important topics like finding the mean price, or computing the number of items that must be mixed so as to make the worth of a given price, applying rules of alligations, and so forth.
1. In what ratio must tomato at $1.50 per kg be mixed with tomato at $2 per kg so that the mixture be worth $1 per kg?
a.1:2
b.2:1
c.1:3
d.3:1
2. Determine in what ratio must water be mixed with milk so as to gain 30% by selling this mixture at cost price?
a.3:10
b.1:3
c.3:5
d.2:3
3. How many kgs of grain costing $2.50 per kg must be mixed with 24 kg of rice costing $1.50 per kg so that 20% gain may be obtained by selling the mixture at $ 2.00 per kg?
a.10 kg
b.2.4 kg
c.4.8 kg
d.12.2 kg
4. Container 'A' contains a mixture of water and milk in the ratio 3:5, respectively. Container 'B' contains the same mixture in the ratio 5:1 . Compute in what ratio, the liquids in both the containers be mixed to obtain a new mixture in container 'C', containing half milk and half water?
a.3:4
b.4:5
c.1:1
d.8:3
5. In what ratio must sugar at $2 per kg be mixed with sugar at $3.50 per kg so that the mixture be worth $2.50 per kg?
a.2:1
b.1:5
c.3:1
d.2:3
6. In certain ratio two kinds of ginger are mixed, one worth $2.20 per kg and the other worth $1.20 per kg, so that the final mixture is worth $2.00 per kg. If the quantity of first kind of ginger is 12 kg, how much should be the quantity of second kind of ginger?
a.1 kg
b.3 kg
c.4 kg
d.6 kg
7. Chocolates at $12.00 per dozen is mixed with chocolate at $10.00 per dozen in the ratio 3:5. Find the price per dozen of the mixture.
a.$11.00
b.$9.90
c.$11.50
d.$10.75
8. Three bottles with similar capacity are filled with the mixture of orange and pine-apple juice. The proportion of orange juice and pine-apple juice in 1st, 2nd and 3rd bottles is in the ratio 1:4, 2:3 and 9:1 respectively. All the mixtures are then put into a fourth bottle. What is the proportion of orange juice and pine-apple juice in fourth bottle?
a.1:1
b.1:2
c.5:2
d.5:1
9. Determine the ratio in which pulses at $ 5.50 per kg and at $ 6.20 per kg be mixed to produce a mixture worth $ 6.00 per kg.
a.1:12
b.2:9
c.2:15
d.2:5
10. Determine the ratio in which a person should buy cookies, if type 1 cookie is worth $ 6.50 per kg and type 2 cookie is worth $ 6.90 per kg, and he wants to buy the mixture worth $6.75 per dozen?
a.1:5
b.2:5
c.3:5
d.4:5
11. Pencils at $ 4.20 per dozen is mixed with pencils at $ 5.40 per dozen in the ratio 3:5. Find the price per dozen of the mixture.
a.$4.95
b.$4.50
c.$5.00
d.$5.05
12. In a class test, out of 92 students, 90% of the girls and 70% of the boys cleared. How many boys appeared in the examination if total pass percentage was 75%?
a.70
b.60
c.69
d.72
13. In what ratio must water be added to phenyl to gain 20% by selling it at the cost price?
a.2:11
b.1:10
c.2:9
d.1:5
14. There are 80 students in a class, $ 52 are to distributed among them, so that each boy gets 80 cents and each girl gets 30 cents. Find the number of boys in the class.
a.56
b.24
c.32
d.44
15. A rose bouquet worth $ 30 is mixed with jasmine bouquet worth $ 10 in the ratio 1:4. Find the price of the new bunch of flowers.
a.$ 22
b.$ 25
c.$ 26
d.$ 28
16. Bananas worth $ 5.10 per dozen is mixed with bananas worth $ 6.30 per dozen in the ratio 3:5. Find the price per dozen of the mixture.
a.$ 5.35
b.$ 5.45
c.$ 5.50
d.$ 5.85
17. Three bottles with similar capacity are filled with the mixture of shower gel and water. The proportion of shower gel and water in 1st, 2nd and 3rd bottles is in the ratio 3:5, 5:7, 7:9 respectively. All the mixtures are then put into a fourth bottle. What is the proportion of shower gel and water in fourth jar?
a.67:68
b.13:15
c.11:18
d.12:19
18. A bottle contains 50 ml of body oil, 10 ml of body oil was taken out of the bottle and replaced by hair oil. Then, 10ml of mixture was taken out and again replaced by hair oil. The whole process was repeated for third time. How much body oil is now left in the bottle?
a.25.6 ml
b.35.2 ml
c.32.5 ml
d.28.8 ml
19. Three bottles of sizes 1 litres, 2 litres and 3 litres contain mixture of milk and water in the ratio 3:1, 3:5 and 5:7, respectively. The mixture from all the bottles is then poured into a larger bottle. Find the ratio of milk to water in the fourth bottle.
a.12:17
b.9:10
c.10:11
d.11:13
20. Three bottles of sizes 5 litres, 5 litres and 10 litres contain mixture of lemon juice and water in the ratio 2:3, 3:7and 9:1, respectively. The mixture from all the bottles is then poured into a larger bottle. Find the ratio of lemon water to water in the fourth bottle.
a.5:1
b.5:2
c.5:3
d.5:4
21. Determine in what ratio must sand be mixed with clay to gain 15% by selling the mixture at cost price?
a.3:2
b.1:5
c.1:2
d.3:4
Think you know more about this quiz!

 
Please enter your Name and what you would like to tell everyone about GMAT Practice Test - Math - Mixtures
 Name:
Think you know more about GMAT Practice Test - Math - Mixtures and would like others to know too? Whether its a great fact, a joke, a personal experience or an interesting anecdote, please share it with all the human beings on planet earth. Your contribution will help keep QuizMoz a free site for all.

   (Optional)
 (average submission size - 5 to 10 lines)


Know the Latest News about GMAT Practice Test - Math - Mixtures!

Follow QuizMoz on Twitter


What others think about GMAT Practice Test - Math - Mixtures
By: alan on Oct 30, 2008
  bulls eys
  

Quizzes for this month are sponsored by www.ExpertRating.com


 

Most Popular Quizzes
 Be A MakeUp Artist Course
 Big Brother
 FIFA
 Soccer WAGs Quizzes
 NBA 2010 Quiz
 Science Quiz for Kids
 Medical Terminology Quiz
 Career Quiz for Kids
 Home And Away Quiz
 Harry Potter Quiz
 Harry Potter and the Deathly Hallows
 US History Quiz
 Am I Pregnant Quiz
 Dating Etiquette Quiz
 Email Etiquette Quiz





 
Home     About Us      Advertise     Terms of Service     Privacy Policy     Contact QuizMoz    FAQ     SiteMap
Copyright © 2007.www.quizmoz.com. All rights are reserved.