Home      Tests New!      Polls      Take a Quiz     Make a Quiz     Login     Contact QuizMoz Go to Home Page  
   
  Find a quiz.
  Example: Harry Potter Quiz


Create your own Poll
Create a Test
Make a Trivia Quiz
Make a Quiz about Yourself
Make Free Personality Test
Create a Survey


Now you can Read Books Online Free at ReadCentral.com









 

Featured Quizzes
 Love Compatibility Test
 English Language Test
 Does He Love You Quiz
 Business Phone Etiquette Quiz
 Impossible Quiz
 Personality Quiz
 Free Quizzes
 Harry Potter Quizzes
 Keira Knightley Quiz
 Rage Against The Machines Quiz
 FIFA World Cup
 Are you in Love Quiz
 Skeletal System Quiz
 Love Personality Quiz
 Harry Potter Personality Quizzes



 



      Home > Quizzes and Fun Tests > GRE Practice Tests > GRE Practice Test - Math - Mixtures Test Questions

 Follow QuizMoz on Twitter  GRE Practice Test - Math - Mixtures Test Questions

Welcome to the QuizMoz GRE Practice Test - Math - Mixtures Test Questions. QuizMoz offers one of the Internet's largest collection of quizzes for you to tease your brain and pit your wits against the experienced QuizMoz quiz masters. Go ahead and find out what you know about yourself and the world around you. Best of luck!!

Coverage
:
The GRE Practice Test - Math - Mixtures has been designed to test the important concepts related to mixtures and alligations. The test covers important topics like finding the mean price, or computing the number of items that must be mixed so as to make the worth of a given price, applying rules of alligations, and so forth.
1. How much water must be added to 30 litres of milk at 2 litres for $1.40 so as to have a mixture worth $0.50 a litre ?
a.10 litres
b.15 litres
c.12 litres
d.18 litres
2. How many kgs of grain costing $2.50 per kg must be mixed with 24 kg of rice costing $1.50 per kg so that 20% gain may be obtained by selling the mixture at $ 2.00 per kg?
a.10 kg
b.2.4 kg
c.4.8 kg
d.12.2 kg
3. Chocolates at $12.00 per dozen is mixed with chocolate at $10.00 per dozen in the ratio 3:5. Find the price per dozen of the mixture.
a.$11.00
b.$9.90
c.$11.50
d.$10.75
4. Determine the ratio in which a person should buy cookies, if type 1 cookie is worth $ 6.50 per kg and type 2 cookie is worth $ 6.90 per kg, and he wants to buy the mixture worth $6.75 per dozen?
a.1:5
b.2:5
c.3:5
d.4:5
5. Three jars with similar capacity are filled with the mixture of milk and water. The proportion of milk and water in 1st, 2nd and 3rd jars is in the ratio 1:3, 2:3 and 4:1 respectively. All the mixtures are then put into a fourth jar. What is the proportion of milk and water in fourth jar?
a.19:31
b.5:4
c.15:17
d.9:11
6. In what ratio must comics worth $ 5 each be mixed with books worth $ 20 each, so as to get a mixture worth $15 ?
a.1:4
b.1:3
c.1:2
d.1:5
7. In what ratio must books worth $ 15 each be mixed with books worth $ 30 each, so as to get a mixture worth $ 20 ?
a.1:3
b.3:4
c.3:2
d.2:1
8. Three bottles with similar capacity are filled with the mixture of shower gel and water. The proportion of shower gel and water in 1st, 2nd and 3rd bottles is in the ratio 3:5, 5:7, 7:9 respectively. All the mixtures are then put into a fourth bottle. What is the proportion of shower gel and water in fourth jar?
a.67:68
b.13:15
c.11:18
d.12:19
9. A bottle contains 50 ml of body oil, 10 ml of body oil was taken out of the bottle and replaced by hair oil. Then, 10ml of mixture was taken out and again replaced by hair oil. The whole process was repeated for third time. How much body oil is now left in the bottle?
a.25.6 ml
b.35.2 ml
c.32.5 ml
d.28.8 ml
10. How many kgs. of tomato costing $1.20 per kg must be mixed with 12 kg of potato costing $ 0.90 per kg so that 50% gain may be obtained by selling the mixture at $1.10 per kg?
a.3.225 kg
b.4.28 kg
c.4.44 kg
d.3.232 kg
11. Determine in what ratio must sand be mixed with clay to gain 15% by selling the mixture at cost price?
a.3:2
b.1:5
c.1:2
d.3:4
12. In what ratio should a customer buy salt and sugar, so that his expenses should not exceed $3, and if the price of salt and sugar is $1.50 per kg and $1.80 per kg respectively.
a.4:5
b.4:7
c.3:4
d.3:5
Think you know more about this quiz!

 
Please enter your Name and what you would like to tell everyone about GRE Practice Test - Math - Mixtures Test Questions
 Name:
Think you know more about GRE Practice Test - Math - Mixtures Test Questions and would like others to know too? Whether its a great fact, a joke, a personal experience or an interesting anecdote, please share it with all the human beings on planet earth. Your contribution will help keep QuizMoz a free site for all.

   (Optional)
 (average submission size - 5 to 10 lines)


Know the Latest News about GRE Practice Test - Math - Mixtures Test Questions!

Follow QuizMoz on Twitter


What others think about GRE Practice Test - Math - Mixtures Test Questions
By: Bobby Kalsi on 4/23/2014
  Try to make it easier to search for a QUIZ Category.. (It should be easier to seach for a quiz category...)
By: Erin on 4/22/2014
  it was a fun and interseting quiz!
By: Tracy on 4/21/2014
  Great test. A nice way to gauge one's knowledge
By: Sridhar on 4/20/2014
  Its a really good way to brush up things and informative also.
By: general knowledge seeker on 4/19/2014
  i love to take tests and quizzes. quizzes are my life. general knowledge questions are good for everyone
By: Roger on 4/18/2014
  I love Quiz Games. QuizMoz is an excellent Quiz site
By: Kayla on 4/17/2014
  I think this is a great quiz full of knowlodge and information.
By: Reema on 4/16/2014
  Great Quiz! The quizmaster laid out this quiz so that even beginners could learn more
By: Lil Wayne Fan on 4/15/2014
  Give me more quiz questions about LilWayne
By: Nancy on 4/14/2014
  I would like to see a complete page of horror movie quizzes for the horror genre fans!
By: Personality Quiz Man on 4/13/2014
  I love quizzes. Personality Quizzes are my favorite.
By: Tom on 4/12/2014
  I want more quiz questions
By: Aumkar on 4/11/2014
  It was enjoyable.
By: Penny on 4/10/2014
  NICE WEBSITE, great quiz!
By: Samantha on 4/9/2014
  This is so cool. Even though I really did not know some of the questions, it was still fun!
By: Hannah on 4/8/2014
  Enjoyed it, and learned a lot about general knowledge
By: Roger on 4/7/2014
  I love Quiz Games. QuizMoz is an excellent Quiz site
By: Tallitha on 4/6/2014
  This quiz is amazing
By: Haris on 4/5/2014
  These quizzes will increase my vocab skill.Frequently i Have used this website to check my vocab strength.
By: Teresa on 4/4/2014
  I took the quiz. It let me know that I failed. But I wasn't able to see what the correct answers. It would be great to see what the answers are so I can learn.
  

Quizzes for this month are sponsored by www.ExpertRating.com


 

Most Popular Quizzes
 Big Brother
 FIFA
 Soccer WAGs Quizzes
 NBA 2010 Quiz
 Science Quiz for Kids
 Medical Terminology Quiz
 Career Quiz for Kids
 Home And Away Quiz
 Harry Potter Quiz
 Harry Potter and the Deathly Hallows
 US History Quiz
 Am I Pregnant Quiz
 Dating Etiquette Quiz
 Email Etiquette Quiz





 
Home     About Us      Advertise     Terms of Service     Privacy Policy     Contact QuizMoz    FAQ     SiteMap
Copyright © 2007.www.quizmoz.com. All rights are reserved.